Több nélkülözhetetlen alkotóelemből épül fel egy-egy komplett rendszer, és ezeknek mindegyikének különböző funkciója van., de a céljuk mégis ugyanaz, vagyis hogy ingatlanunkat, telephelyünket, gyárunkat elláthassa energiával. A napelemes rendszer felépítésének ismerete mindenki számára hasznos tudás, főképp ha a jövőben mi magunk is szeretnénk egy ilyen rendszert építeni, telepíttetni.
A napelem rendszer felépítése
Egy komplett napelem rendszer összeállításához több alkotóelemre is szükség van. Ezek megléte nélkülözhetetlen a rendszer biztonságos és hatékony működéséhez.
Nélkülözhetetlen alkotóelemek
A napelemes rendszerek döntő többsége ugyanazokból az alapvető részekből épül fel. Természetesen a szigetüzemű és a hálózatra visszatápláló rendszerek bizonyos szintű eltérést mutatnak, de ezeket a napelem tervezés során mindig figyelembe veszik a szakemberek, hogy az optimális rendszer kerüljön kiépítésre.
Alapvetően egy napelemes rendszer az alábbi részekből épül fel: napelemes panel, inverter, biztonsági elemek, tartószerkezet, kapcsolók, kábelek.
Az energiatermelés legfontosabb berendezése: a napelem
A napelem panelek alkotják végülis a napelem rendszer lényegét, ugyanis itt lesz a napfényből energia. Nem véletlen, hogy a napelemes paneleket veszi észre mindenki egy ingatlanon, hiszen egy teljes napelemes rendszer több panelből áll össze, amiket jellemzően tetőkre szerelnek.
Ha a tetőn vagy a talajra szerelt tartószerkezeten elegendő hely van, akkor a kivitelezés során annyi teljesítményt produkáló panelt építenek, amennyi egy év során közel ugyanannyi energiát termel meg.
- Aliquam malesuada magna sed justo.
- Mauris vitae congue sapien, sit.
- Donec a mauris porta, vulputate.
Monokristályos vagy polikristályos napelem legyen?
A magyar éghajlati viszonyokat megvizsgálva kijelenthető, hogy a két napelem között lényeges különbséget nem lehet találni.
A monokristályos napelemek jellemzői, hogy fekete a színük, és 16-20%-os hatásfokkal rendelkeznek. A napsütéses, felhők nélküli időjárást szeretik, különösen nyáron nyújtanak kiemelkedő teljesítményt, hiszen a napsütéses órák száma ekkor jelentősen több, mint pl. a téli időszakban, ugyanakkor a beesési szög is sokkal kedvezőbb.
A polikristályos napelemek jellemzői, hogy több kristályból épülnek fel. A monokristályos napelemeknél alacsonyabb a hatásfokkal (13-18%) rendelkeznek, így az áruk is olcsóbb, ugyanakkor a tájolásra, beesési szögre, dőlésszögre nem érzékenyek. Ha felhős az idő, ennek a napelem típusnak a teljesítménye a legjobb.
Összességében elmondható tehát, hogy bármelyik típusú napelemet is helyezik fel a házunkra, ingatlanunkra, nagyon nem tudunk tévedni. A monokristályos napelemnek is éppen úgy megvan az előnye és hátránya, ahogyan a polikristályos napelemnek is.
Leggyakrabban családi házakra kerül napelem
A lakosság körében elsősorban a saját ingatlanokra, családi házakra helyeznek leggyakrabban napelemes rendszert. A legfontosabb a tervezés során kiszámítani a ház energia szükségletét.
Ennek az adatnak a figyelembevétele alapján meg kell tervezni, hogy mekkora teljesítményű legyen a napelem rendszer.
Ennek kiszámításához és megállapításához több biztonsági tényezőt is figyelembe kell venni az egyértelmű szakmai kérdéseken kívül. Ezek az alábbiak:
Legyen megfelelő teherbírása a tetőnek tető teherbírása, ház kábelezése is fontos, hogy megfelelően legyen összeállítva, és fontos, hogy legyen biztonsági földelés és villámvédelem is.
Ha mindezek rendben vannak, nem lesz akadálya a napelemes rendszer biztonságos telepítésének és használatának.
Nem találta amit keresett?