Aktív és passzív hűtés a teljesítmény intenzitásától függ. Tehát attól függ, hogy mennyire akarunk hideget a lakásban, mennyire akarjuk, hogy lehűtse a levegőt. A legnagyobb különbség közöttük az, hogy a passzív hűtés elektromos energiát tud spórolni, viszont az aktív hűtés sokkal hatékonyabb. Az aktív hűtésnél a fűtési folyamat megfordul, és tulajdonképpen hűtőként funkcionál a hőszivattyú. Kívülre leadja a meleget, bent pedig hideget generál.
A passzív hűtésnél természetes hűtési funkció tölt be, amikor a szoba hője meghaladja az energiaforrás hőjét. A felmelegedett folyadék és a szobahőmérsékletűre melegedett fűtőfolyadék kiegyenlítődik, így a lehűlt folyadék a rendszerben áramlik, és elvonja a hőt a szobától. Fontos megjegyezni, hogy mind a két hűtési forma képes a melegvíz előállítására, így emiatt nem kell aggódni. A passzív hűtés energiahatékony, mivel csak a folyadék keringetéséhez kell áram.
Mikorra fog megtérülni a befektetés? Sokan vannak, akik pontos számítást végeztek erről, de lényeges, hogy milyen házról beszélünk, mik az igények, és a többi. Nagyjából elmondhatjuk, hogy 5-6 éven belül vissza jön az ára, amit ráköltöttünk. Ez soknak tűnhet, de a gázalapú fűtéshez képest évente akár 300 000 forintot is spórolhatunk. Gondoljunk bele: veszünk egy házat, amiben jó eséllyel 40 évig élni fogunk. 5 éven belül visszajön az ára, ami azt jelenti, hogy 35 éven keresztül sokkal olcsóbban fűtünk, mint gázfűtéses társaink. 35 év alatt ez több, mint 10 000 000 forint megtakarítás.